Web sitemde ödemeleri nasıl kabul ederim?

Geri

2017-04-20 00:00:00:


При разработването на онлайн магазин или друг ресурс, който приема средства от потребители, се обръща специално внимание на избора на инструмент за извършване на транзакции. Въпреки разнообразието от опции и лекотата на персонализиране, потребителите често не знаят как да приемат плащания на сайта и какви са характеристиките на всяка от опциите.

Как можете да приемате плащания през сайта?

Днес има няколко възможности за организиране на плащания онлайн:

  • Директно приемане на плащания с помощта на банката придобиваща.
  • Прилагане на платежна система (електронен портфейл).
  • Работете, като използвате функционалността на посреднически инструмент (агрегатор).

Как да приемаме плащания през сайта, за да извлечем максимална полза? Всичко зависи от редица характеристики - посоката на бизнеса и неговия мащаб. Ако компанията е голяма и оборотът й възлиза на стотици хиляди рубли на месец, тогава вариантът с банка придобиващ е по-предпочитан. Разходите, направени в началния етап, ще се изплатят за 6-8 месеца работа.

За компании, които тепърва се развиват и са на етап привличане на клиенти, вариантът с посредник, агрегатор на плащания, е по-подходящ. Предимствата на тази опция са очевидни - лекота на настройка, възможност за "свързване" на няколко начина на плащане, минимална комисионна и малки стартови разходи.

Как да приемам плащания на сайта, използвайки Интернет придобиване?

Нека разгледаме как да приемаме плащания на уебсайт без индивидуален предприемач, използващ функционалността на банковите институции. Първото нещо, с което трябва да започнете, е да намерите достойна банкова институция, с която е най-изгодно да работите. Критериите за подбор са следните:

  • Размерът на комисионните плащания. Не е тайна, че всяка финансова и кредитна организация има индивидуален размер на комисионната. Често говорим за процент от всяка извършена транзакция. В този случай се препоръчва предварително да разберете банковите условия. Най-добрият вариант е, когато комисионната не надвишава три процента.
  • Разходи за връзка. Някои банки изискват такса за връзка. Ако отделите малко време, тогава няма да е трудно да намерите институция без такава такса.
  • Наличието на обработващ център. На практика услугите на банка с такава „опция“ са по-евтини от тези на конкурентите. Следователно за физическо лице или предприемач ще бъде по-изгодно да приема плащания на сайта.
  • Видове използвани карти. Повечето банкови институции работят с два вида „пластмаса“ - MasterCard и Visa . Що се отнася до приемането на допълнителни опции за карта, това не е необходимо.
  • Изискване за сигурност. Когато избирате кредитна и финансова институция, обърнете внимание на наличието на изискване за обезпечение под формата на депозит. Липсата на такова изискване е плюс за клиента, защото няма нужда да държите голяма сума в сметката. Може да се похарчи за развитие на бизнеса.
  • Техническа поддръжка. Неминуемо ще отнеме време, за да разберем как да приемаме плащания на сайта. Поради тази причина е важно да имате техническа поддръжка от банкови служители. Ако последният има специалисти, които са готови да съдействат за проектирането на услугата в рамките на 24 часа, това е само плюс.

След като проучите описаните критерии, можете да направите окончателния избор на банката. След това се предприемат следните стъпки:

  • Подава се заявление за връзка с избраната институция.
  • Необходимият пакет документи се прехвърля (той е индивидуален за всяка банкова институция).
  • Кандидатът се проверява (по-точно неговият ресурс). Тук се обръща внимание на спазването на приложимите изисквания.
  • Ако няма коментари, се дава обяснение как да приемаме плащания през сайта и системата е интегрирана.

Трябва да се отбележи, че разглежданият вариант е безопасен от гледна точка на законодателството и данъчната система.

Как да приемам плащания на сайта с помощта на електронен портфейл?

Много интернет предприемачи вярват, че удобен начин за „осигуряване на приходи” от даден сайт е използването на електронен портфейл. Но това е само на пръв поглед. С появата на закона за платежните системи, за да използвате електронната система в сферата на бизнеса, трябва да стартирате корпоративен портфейл. Това означава, че дадено лице вече няма да може да приема плащания на сайта - ще трябва да посочи фирмените данни и след това да обвърже новосъздадения портфейл с текущата сметка.

Но това не е цялата трудност. За да работите пълноценно с платежната система, ще трябва да сключите двустранно споразумение, съставено с отчитане на изискванията на закона. Тук има две популярни опции:

  • Първата категория е Qiwi , Yandex.Money или PayPal. Тук едва ли е възможно да се направи без формализиране на споразумение. 
  • Втората категория е WebMoney . Предимството на този метод е, че не е нужно да се регистрирате. В същото време няма нарушение на закона от предприемача.

След като изберете система за плащане, трябва да сте готови да проверите сайта. В този случай основният списък с изисквания е както следва:

  • Наличието на "висок" домейн - 1-во или 2-ро ниво.
  • Съответствие на контактите, написани на сайта, с тези, които съществуват в действителност.
  • Поставяне на платена услуга.

Веднага след като проверката приключи, можете да преминете към дизайна на документа и директно да работите с инструмента. Що се отнася до въпроса как да приемате плащания на уебсайт без индивидуален предприемач, тогава това ще трябва да ви разбие главата. При опцията с платежни системи не можете да направите без създаване на компания.

Струва си да си припомним още един нюанс по отношение на ограниченията в сектора на изплащанията. Тук важат следните правила:

  • Забранени са сетълменти между компании.
  • Само физически лица могат да действат като платци.
  • Долната граница на салдото по сметката е 600 000 рубли. 

По този начин, ако използвате личен портфейл за решаване на бизнес проблеми, това може да доведе до проблеми със закона.

Агрегатори на плащания - удобен начин за получаване на плащания през сайта

Наскоро въпросът за това как да приемаме плащания на сайта е решен чрез използването на посреднически агрегатори. Алгоритъмът на работа на такива системи може да бъде изразен по следния начин:

  • Потребителят на сайта въвежда необходимата информация, а именно псевдоним, пълно име, пощенска кутия и други данни.
  • След въвеждане на данните клиентът се прехвърля на страницата за плащане в избраната система.
  • Изпраща се писмо до собственика на обекта на покупка, където се регистрира информация за плащанията и се проверява коректността на депозита на средства.
  • Посетителят се пренасочва към специална страница за изтегляне на интересуващия файл или получаване на друга услуга.

Най-лесно е да приемате плащания през сайта по този начин, тъй като се изискват минимум действия от собственика на сайта и купувача. Трябва да се отбележи, че алгоритъмът може да варира в зависимост от вида на агрегатора. Най-известните опции включват.

  • Interkassa е услуга, която се отличава със своята надеждност и широка функционалност. Той е идеален за прикачване към обикновен търг или онлайн магазин. Таксата за обслужване е 3-5 процента. За да започнете да работите със системата, просто трябва да преминете през процедурата за регистрация и да изпратите името на ресурса за модериране. На практика въпросът как да приемаме плащания на даден сайт без индивидуален предприемач, използващ Interkassa, не създава проблеми - в мрежата и на самия сайт има достатъчно информация.
  • CyberPlat® е платежна система, за работа с която е достатъчно да се регистрирате, да въведете информация във вестниците и да ги изпратите на служителите на CyberPlat®. В отговор собственикът на сайта получава данни, за да „обвърже“ системата със сайта. Плюсове - надеждност, лекота на използване, удобство.

В допълнение към описаните по-горе опции, дадено лице може да приема плащания на уебсайта, използвайки системата Qiwi, Robokassa, RBK Money и други системи.